Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomeZdravíPanická ataka a účinné využití psychoterapie. Jak probíhá léčba?

Panická ataka a účinné využití psychoterapie. Jak probíhá léčba?

Jen za málo věcmi se skrývá tolik pravdy, jako za skutečností, že naše psychika dokáže velmi výrazně ovlivnit náš fyziologický stav. Naše mysl je zkrátka s tělem propojena, přičemž psychologické potíže jsou často velmi zákeřné. Problém je v tom, že jejich odhalení není úplně jednoduché. Často pacienti přicházejí s různými problémy, jako je třeba bušení srdce, nemožnost popadnou dech nebo pocit dušení, avšak lékaři nenajdou žádný zřejmý důvod tohoto stavu. Pacient potom velmi snadno získá nálepku simulanta.

Opravdu nepříjemné stavy

Pacienti zažívají velmi nepříjemné stavy, proto absolvují různá vyšetření, která ovšem neukáží žádnou fyziologickou příčinu jejich problémů. Někdy se dokonce ukáže, že pacient je vlastně úplně zdravý. Stavy pacienta se však stále zhoršují, běžně to vyústí v situaci, kdy má pacient například pocit, že dostal infarkt a zavolá si záchranku.

Nakonec se však může ukázat, že lékaři dosud pátrali na špatném místě a ze všeho se vyklube tzv. panická ataka. Tyto stavy často doprovází například úzkostnou panickou poruchu. Panický záchvat přináší utrpení i v podobě bolestí, přichází strach z ohrožení života nebo ze smrti, které pacient intenzivně prožívá. Ze strachu pak nastoupí třeba změna dýchání, kdy se mění i okysličení naší krve a nastupují další doprovodné projevy, které pacienta jen utvrzují v tom, že se s ním něco velmi špatného děje. Důvod problémů však není fyziologický, ale psychologický.

Pomůže nejen psychoterapie

Důležité samozřejmě je, aby u pacienta byl jednoznačně určen původ jeho problémů. Léčba panické ataky neprobíhá pouze jedním způsobem, ale jedná se o kombinaci metod, které přinášejí výsledky:

  • Naučením se zvládat záchvaty paniky
  • Kognitivní behaviorální psychoterapií
  • Farmakoterapií

Základem vždy je, aby se pacient naučil ovlivnit své záchvaty a potlačit daný stav. Je to taková první pomoc. Důležitou složkou je psychoterapie, která pomůže odstranit příčinu pacientových problémů. U závažnějších případů musí nastoupit také podpůrná léčba s využitím léků.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články