Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomeFinancePrůmyslová produkce v eurozóně se v lednu vrátila k růstu

Průmyslová produkce v eurozóně se v lednu vrátila k růstu

Lepší výsledky zaznamenala i celá Evropská unie.
Po prosincovém meziměsíčním poklesu se průmyslová produkce v eurozóně vrátila na začátku tohoto roku k růstu.

Lepší výsledky zaznamenala i celá Evropská unie, která stejně vykázala v lednu růst průmyslové výroby, zatímco v prosinci stagnovala. Poukázali na to v pátek zveřejněné údaje statistického úřadu Evropské unie Eurostat.

Průmyslová produkce v eurozóně upravená o sezónní vlivy vzrostla v lednu meziměsíčně o 0,8% a v celé Evropské unii o 0,7%. V prosinci v měnovém bloku klesla o 0,1% a v EU stagnovala.

V meziročním srovnání se průmyslová produkce v eurozóně zvýšila v lednu o 0,1%. V širší EU růst dosáhl 0,3%.

Nejvýrazněji se pod meziměsíční vývoj průmyslové produkce v eurozóně podepsala produkce zboží dlouhodobé spotřeby. Ta se zvýšila o 0,8%. Výrazně rostla i produkce zboží krátkodobé spotřeby, a to o 0,6%.

V meziročním srovnání nejvýraznější růst zaznamenala produkce polotovarů a zboží dlouhodobé spotřeby. V prvním případě růst dosáhl 1,8%, ve druhém 1,6%.

Z jednotlivých členských států EU se průmyslová produkce v lednu nejvíce meziměsíčně zvýšila v Lucembursku (3,8%), Řecku a Francii (v obou o 3,4%) a Belgii, kde růst dosáhl 3,1%. Rostla i na Slovensku, a to o 0,7%.

Naopak nejvýraznější pokles zaznamenaly Estonsko a Lotyšsko, kde v obou případech produkce v průmyslu klesla o 1,5%. Za nimi následovalo Portugalsko s poklesem o 1,3% a Španělsko, kde průmyslová výroba klesla o 0,7%.

Oproti lednu minulého roku se průmyslová produkce zvýšila nejvíce v Irsku (27,5%), Litvě (11,8%) a v Polsku (5,6%). Největší pokles zaznamenaly Portugalsko, Malta a Slovensko. V Portugalsku klesla průmyslová výroba o 6,5%, na Maltě o 6,2% a na Slovensku o 4%.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články