Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomeFinanceDluhopisy jako bezpečná investiční příležitost?

Dluhopisy jako bezpečná investiční příležitost?

Investování s sebou přináší určitá rizika. V tomto článku vám přiblížíme stabilnější investiční příležitosti – dluhopisy. Co je dluhopis? Jaké jsou vládní dluhopisy pro občany? A jak fungují zelené dluhopisy?

Co je dluhopis?

Dluhopis patří mezi cenné papíry, na jehož základě, ten kdo ho vydává (emitent) si půjčuje finanční obnos od vás, tedy od věřitele. Dluhopisy v praxi vydává jak stát, tak firmy.

Pokud si zakoupíte dluhopis, dostanete předem stanovený termín s datem splatnosti. A právě v tento den vám vrátí investovanou částku se smluveným úrokem.

Dluhopisy se rozdělují do 3 kategorií podle splatnosti:

  • Krátkododobé – do 1 roku.
  • Střednědobé  – od 1 roku do 10 let.
  • Dlouhodobé – nad 10 let.

Vládní dluhopisy pro občany

Státní dluhopisy vydává Ministerstvo financí. ČNB zajišťuje jejich emisi a následné vyplacení úroků. I když investoři jsou převážně právnické osoby, tento dluhopis pořídíte i vy jako fyzická osoba.

Dluhopisy Republiky, jež mají splatnost 6 let, se považují za jednu z nejbezpečnějších investic.

Vybrat si můžete ze 3 typů:

  • Fixní výnos.
  • Proinflační – výnos z proinflačních vládních dluhopisů chrání investici před inflací. K tomu se přidává marže ve výši 0,5 %.
  • Reinvestiční – roční výnos roste.

Fondy krátkodobých státních dluhopisů

Pokud spíše zvažujete krátkodobé investice, nabízí se možnost nízkorizikové investice, a to do státních dluhopisů. Jedná se o nejobchodovanější aktiva na burzách, což znamená, že jsou vysoce likvidní. Státní dluhopisy koupíte a prodáte kdykoliv je otevřen burzovní trh.

Existují i fondy krátkodobých podnikových dluhopisů. U nich je důležité vědět, že nejsou pojištěny státem – můžete přijít o peníze. Ale i přesto patří mezi bezpečné a poskytují nejmenší míru vystavení riziku změny úrokových sazeb.

Zelené dluhopisy

Tyto dluhopisy patří mezi běžné cenné papíry. Avšak jejich zakoupením investujete do podpory úrovně životního prostředí v EU.

Vy tak získáte investici, která se pojí s dobrou věcí a vaším aktuálním zájmem. Proto jsou tyto dluhopisy účelové a vydávají je veřejné sektory (např. Německo a Evropská investiční banka) a soukromé (např. Apple).

Odlišnost spočívá v tom, že investice se pouze soustředí na ochranu životního prostředí a environmentalistiku. Zelené dluhopisy jsou osvobozeny od daně.

Kde pořídit dluhopisy?

Kompletní informace naleznete na stránkách www.sporicidluhopisycr.cz. Pořídíte je u oficiálních distributorů (např. ČSOB, Česká spořitelna). Na inzertním portálu České dluhopisy je připravena prezentace dostupných českých dluhopisů se všemi informacemi, kde můžete vyzkoušet i interaktivní kalkulačku.

Zelené dluhopisy zakoupíte online, a to na stránkách emitentů, kde nechybí podrobné informace o investici. Jako pomocníka využijte dluhopisové tržiště – porovná investice, rozezná české firmy, ověří nabídku a činnost.

Pokud si myslíte, že dluhopisy nejsou nic pro vás. Na finančním trhu je mnoho produktů, kde můžete nechat zhodnotit vaše úspory. 

Bezpečné zhodnocení peněz nabízí banky, a to produktem termínované vklady. Vložíte jednorázový vklad, peníze ale nemáte nějakou dobu k dispozici. Po uplynutí doby vám banka vrátí finance i se sjednaným úrokem.

Před investováním zvažte možná rizika a vždy se dostatečně informujte.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články