Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomeFinanceEkonomové mají i nadále pozitivní očekávání

Ekonomové mají i nadále pozitivní očekávání

V porovnání se zahraničím je tempo růstu optimismu Slovenská ekonomů pomaleji.
Slovenský ekonomové jsou nadále optimisty, jejich pozitivní očekávání pokračují v zdolávání pandemických maxim.

Konstatovala to organizace CFA Society Slovakia na základě únorového Indexu ekonomického sentimentu, který měří očekávání Slovenská ekonomů v oblasti vývoje ekonomiky v následujícím pololetí.

Únorový index podle společnosti pokračoval v růstu a z lednové hodnoty 48 vzrostl na nové pandemické maximum 52.

Slovenský optimismus roste pomaleji

Faktory, které očekávání vývoje ekonomiky ovlivnily pozitivně, jsou podle ekonomů nízká báze (míní to 45 procent respondentů), vakcinace (41 procent) a očekávání postupného uvolňování domácích omezení (35 procent).

„Naopak, hlavním zdrojem obav jsou pokračování silných domácích protiepidemických omezení (24 procent) a negativní dopady rostoucí nezaměstnanosti (20 procent),“ jmenovala společnost.

Organizace zdůrazňuje, že ve srovnání se zahraničím je však tempo růstu optimismu Slovenská ekonomů pomaleji. Pro eurozónu poskočil index z hodnoty 47 na 66 a pro USA z hodnoty 63 na 76. V obou případech jde rovněž o nová maxima.

„Vyhlídky pro vývoj na finančních trzích se ve srovnání s lednem výrazněji měnily pouze pro dluhopisové trhy,“ podotkli odborníci s tím, že při akcích byly změny jen mírně.

Index očekávaného vývoje amerických akcií v nejbližším pololetí klesl z hodnoty 41 na 33 a index pro evropské akcie vzrostl z hodnoty 30 na 32.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články