Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomeZajímavostiJak si typické řecké recepty vykouzlit ve vlastní kuchyni?

Jak si typické řecké recepty vykouzlit ve vlastní kuchyni?

Typická řecká kuchyně se skládá zejména z čerstvých ingrediencí, jako je lokální zelenina a bylinky. Velmi častá je také konzumace sýrů, především tvarohového sýru feta. Chybět rozhodně nesmí ani kvalitní olivový olej nebo studený předkrm v podobě tzatziki.

Oblíbené předkrmy a saláty

Nejznámějším pokrmem, o kterém však málokdo ví, že se řadí k předkrmům, jsou tzatziki. V našich podmínkách se s nimi však častěji setkáme jako s přílohou k hlavnímu jídlu. Velmi tradiční je i taramasalata, směs rybích jiker, olivového oleje, česneku, citronové šťávy a cibule, která se maže na chléb jako pomazánka. Neobvyklý v řecku není ani saganaki, tedy smažený, případně grilovaný sýr. 

Co se týká salátů, za zmínku rozhodně stojí řecký salát, k jehož přípravě jsou zapotřebí různé druhy zeleniny, a hlavně sýr feta. Ten se dá za akční cenu pořídit například díky akčnímu letáku Tesco. Vyhledávaná je i chorta, což je označení pro spařené listy špenátu, častou variantu představují také spařené mořské řasy nebo pampelišky. 

Tradiční hlavní pokrmy

Charakteristický masový pokrm řecké kuchyně jsou kuřecí souvlaki, tedy grilované maso na špejli. Občas je maso proložené zeleninou a kromě kuřecího masa se konzumují například vepřové či jehněčí souvlaki. Jako příloha obvykle slouží zelenina, rýže nebo hranolky. 

Dalším oblíbeným hlavním chodem je gyros, především ten z vepřového masa. K němu jako ideální příloha poslouží pita chléb, jehož základ tvoří kynuté těsto, a tzatziki, které jsou mimo jiné tvořeny řeckým jogurtem a strouhanou okurkou. 

Pořídit kvalitní řecké ingredience je možné v Lidlu, kde často probíhá tematický řecký týden. O tom, jaké suroviny bude možné v následujících dnech pořídit za akční ceny, informuje Lidl leták na příští týden

Typické dezerty

Hojně konzumovaný je řecký jogurt, který se doplní například domácí granolou, ovocem a osladí medem. Stejně tak jako chutný dezert poslouží i ovoce, nejčastěji se jedná o hroznové víno, pomeranče, fíky nebo broskve. Rozsáhlou nabídku ovoce nabízí například akční leták Kaufland, kde je mimo jiné možné nakoupit ingredience na následující tradiční řecké dezerty. 

Baklava, která je populární nejenom v Řecku, ale například i v Turecku, je tvořena vrstveným těstem, které se prokládá zejména sekanými oříšky a sladkým medem. Další sladkost představuje chalva, jejíž samotný název v překladu značí slovo “sladký”. Jedná se o směs krupice, případně sezamových semínek, doplněnou cukrem, medem a v neposlední řadě různými druhy ořechů, rozinkami a sušeným ovocem. 

Řecká kuchyně patří k velmi vyhledávaným, mimo jiné pro své využití čerstvých surovin, a připravit si ji v našich tuzemských podmínkách není vůbec obtížné.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články