Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomeRady a NávodyJak vybrat helmu na skútr?

Jak vybrat helmu na skútr?

Helma je nezbytnou součástí vaší výbavy na skútr. Jak a podle čeho si vybrat tu, která vám bude skutečně sedět a bude i dostatečně bezpečná?

Typ helmy

V základu se můžete rozhodnout podle typu helmy. Rozdělit lze modely dostupné na trhu na tři základní alternativy:

Otevřené helmy

Klasickou volbou pro majitele skútrů jsou helmy otevřené. Poznáte je podle toho, že jim chybí plexy štít.

Tyto helmy jsou lehké, pohodlné a na trh se dodávají ve široké škále designových provedení. Helma na skútr tak může být i stylovým doplňkem. Ostatně luxusní modely upoutají svým pojetím už na první pohled. Zároveň vám otevřený typ nevezme maximálně autentický pocit z jízdy.

Integrální helmy

Integrální helmy jsou uzavřené a obvykle si je pořizují majitelé silnějších motocyklů a také ti, kteří na svůj stroj usedají celoročně. Někdy se jim též říká full face.

Poznáte je podle toho, že v případě pádu chrání celou hlavu, tedy i bradu a čelist. Ani u skútru se je proto především z pohledu bezpečnosti nevyplatí úplně zavrhnout. Jsou však méně komfortní na nasazování, což se nelíbí především dámám a slečnám.

Výklopné helmy

Výklopná helma je na skútr rovněž použitelná. Po konstrukční stránce jde vlastně o jakýsi kompromis mezi oběma předešlými typy. Nazývají se též modulární.

Výklopná část helmy se nachází v oblasti brady. Proto tyto partie zůstávají chráněné, ale jste osvobozeni od nepohodlného nasazování. Takový typ helem je komfortní a zároveň bezpečný. Menší nevýhodou však může být vyšší celková hmotnost.

Materiál

Druhým podstatným hlediskem pro výběr přilby na skútr je její materiál. Možnosti jsou následující: 

Termoplast

Přilba se vyrábí z polykarbonátu vstřikováním do formy, kdy pak vznikne jednolitá skořepina. Většina helem se vyrábí právě z tohoto materiálu. Případně se použije jako výchozí materiál ABS. Termoplast je obecné označení, pod který může výrobce ukrýt téměř jakoukoli použitou výchozí surovinu.

Termoplastové helmy jsou nejlevnější, proto jsou i značně rozšířené. Vyznačují se tím, že jsou lepené. Tyto helmy nejsou tak odolné, navíc jsou těžší. Pro použití na skútru však mohou být dostačující.

Kompozit

Odolnější typ helmy představují ty kompozitové. Kompozit je označení materiálu skládajícího se ze dvou a více složek. Většinou se tyto produkty vyrábí z laminátu, který obsahuje nejčastěji kevlarová a uhlíková vlákna. Používá se i kombinace skelných vláken a karbonu, případně dalších technických tkanin.

Výsledná helma je odolná a lehká, proto bývá považována za nejlepší možný způsob ochrany. Současně je však už i finančně náročnější.

Karbon

Tento typ už se zpravidla pro běžné ježdění na skútru nepoužívá. Karbonové helmy jsou mimořádně pevné, lehké a vyznačují se pružností, ale také velmi drahé. 

Velikost

Aby helma na skútr plnila dobře svou funkci, musí být dobře vybraná nejen z objektivního hlediska, ale i subjektivně pro svého nositele.

Správná přilba nikde netlačí a pohodlně se v ní budete cítit i po delším nošení. Nesmí však být nadměrně volná, protože v čase se materiál vymačká podle hlavy a rozdíl může činit až půl čísla.

Obvod hlavy, který je nejdůležitějším kritériem, měřte přes čelo v partii nad obočím. Podle obvodu v centimetrech značí výrobci své produkty standardně v rozpětí od S do XXL.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články