Při šťastných vztazích lépe účinkují i vakcíny.
Mého manžela jsem potkala před dvaceti lety, když jsem ještě studovala právo. Na překvapení mých rodičů jsem mu na žádost o ruku řekla ano už o několik týdnů po seznámení.
Vím, že mám štěstí. Nejen proto, že se toto rychlé rozhodnutí proměnilo na dlouhodobé. Mám štěstí i proto, že díky skvělému partnerovi se mé šance na dlouhý a zdravý život podstatně zvýšily. Jde o účinnou pomoc, kterou by mi žádné množství kapusty nebo ovoce goji nikdy nedali.
Moderní výzkum ukázal, že pevné romantické vztahy se spojují s o 49 procent nižším rizikem úmrtí. Znamená to zhruba tolik, že když se v rámci studie dělala následná kontrola, u těchto lidí bylo méně pravděpodobné, že zemřou v běžně předpokládaném čase.
„Rozsah vlivu manželského štěstí na lidské zdraví je srovnatelný s tím, který nastane, když člověk dodržuje dietní doporučení, jako například, když konzumuje ovoce a zeleninu,“ říká Janice Kiecolt-Glaserová, psycholožka a ředitelka Institutu pro výzkum behaviorální medicíny na státní univerzitě v Ohio.
A není to jen o delším, ale i zdravějším životě.
Při šťastných vztazích lépe účinkují i vakcíny
Výzkumy naznačují, že šťastný vztah může snižovat riziko rozvoje Alzheimerovy choroby, cukrovky, úmrtí po operaci srdce, dokonce i snížit množství bolesti a únavy po léčbě rakoviny prsu.
Analýza rodinného stavu a dlouhověkosti 280 tisíc lidí starších 45 let přinesla zjištění, že ženy, které se nikdy nevydali, mají o 60 procent vyšší riziko, že zemřou na srdečně-cévní onemocnění, než jejich vdané vrstevnice. U mužů bylo toto riziko vyšší o 32 procent.
manželství
Několik výzkumy naznačují, že manželský stav ovlivňuje kardiovaskulární zdraví.
Ženy nad 45 let, které se nikdy nevydali, mají o 60 procent vyšší riziko, že zemřou na srdečně-cévní onemocnění, než jejich vdané vrstevnice.
Nežene muži mají toto riziko vyšší o 32 procent.
„Oddáni člověk trpí v nižší míře depresemi, přičemž právě deprese je značný rizikový faktor pro kardiovaskulární onemocnění. Spojuje se totiž s horší srdeční činností a stejně tak s nezdravým chováním – horším dietním režimem, narušeným spánkem, výraznějším užíváním alkoholu a kouřením a také s menším množstvím fyzické aktivity, „říká Kiecolt-Glaserová.

S pandemií se také ukázal jistý potenciální zvrat – jedna studie zjistila, že lidé v šťastných vztazích zřejmě získávají lepší ochranu z vakcín proti chřipce. Jejich tělo produkuje po očkování vyšší hodnoty protilátek.
Samozřejmě, je příliš brzy vyhodnocovat, do jaké míry to může platit i pro vakcíny proti koronavirus, ale někteří odborníci říkají, že to možné je.