Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomeZdravíPravidelná dentální hygiena vám v mnohém dokáže ulehčit život

Pravidelná dentální hygiena vám v mnohém dokáže ulehčit život

Především tehdy, trpíte-li na zubní kazy, záněty dásní nebo například v případě, že se vám tvoří hodně zubního kamene. Jestli jste ještě letos na dentální hygieně nebyli, měli byste to co nejdříve napravit. Vždyť zuby máme jen jedny.

I zadní zuby jsou důležité. Právě na nich se tvoří kazy nejčastěji

Říkáte si, že když si chrup čistíte dvakrát denně, děláte pro své zuby a dásně maximum? Ve skutečnosti tomu tak ale není. Samotné čištění zubů klasickým zubním kartáčkem je sice základem ústní hygieny, ale tu hlavní práci by měl udělat mezizubní kartáček nebo solo kartáček, který můžete použít k dočištění mezizubních prostorů a také plošek zadních zubů, na kterých často ulpívají bakterie, a na nichž se kvůli tomu také tvoří zubní kaz nejčastěji.

Kdy je nutné navštívit dentální hygienu?

Dospělí lidé bez zdravotních komplikací i ti, kteří zvládají ústní hygienu levou zadní, by měli, jak říkají specialisté z kliniky Dentální hygiena Brno, docházet ke svému dentálnímu hygienistovi jednou za půl roku. Lidé, kteří na zubní kazy a kámen trpí nebo mají jiné vleklé zdravotní problémy, by měli navštěvovat kliniku dentální hygieny jednou za tři měsíce.

Nezapomeňte si s sebou vzít kartáčky, které používáte

Pokud jste na dentální hygieně ještě nikdy nebyli, pak je dobré vědět, že první návštěva je vždy ze všeho nejdelší. Trvá zhruba hodinu a půl a začíná tím, že se vás dentální hygienista či hygienistka vyptá na rodinnou anamnézu, na nemoci, s nimiž jste se léčili nebo léčíte a případně se vás také zeptá, jak domácí ústní hygienu provádíte. Proto je dobré si na první návštěvu vzít s sebou i všechny kartáčky, které běžně používáte.

Rentgen dokáže odhalit mnohé problémy

Druhá část návštěvy spočívá především v teorii. Dentální hygienista vám vysvětlí, jak zubní kazy vznikají a proč, nebo i to, jak probíhá jejich odstranění nebo vytrhávání zubu. Pak už ovšem přechází k samotnému rentgenu. Vyhotovení rentgenového snímku mu pomůže odhalit například počínající paradentózu. Ale ne všichni dentální hygienisté v ordinaci rentgen mají. Pokud jím nedisponují, alespoň zuby zběžné obhlédnou a navrhnou další postup.

Zubní kámen nemá na zubech co dělat

Nyní přichází na řadu odstranění zubního kamene, které je podle odborníků z kliniky Dentální hygiena Brno důležitou součástí první návštěvy. Dokud nebudou zuby zbavené všeho zubního plaku, nikdy se k jejich plnému zdraví nedopracujete. Některým lidem se bohužel tvoří zubní kámen více než jiným, a proto je občas zapotřebí domluvit se na dočištění zubního kamene. Zdali je to zapotřebí, určí sám váš dentální hygienista.

S čím vám dentální hygienista poradí?

Dále přichází na řadu důležitá část, která by dle odborníků z kliniky Dentální hygiena Brno neměla žádného klienta minout, a tím je samotné vysvětlení jak s jednotlivými kartáčky pracovat. Dentální hygienista vám názorně předvede, jak klasický kartáček používat tak, aby čištění bylo co nejúčinnější. Stejně tak vám ukáže jak zacházet s mezizubními kartáčky a takzvaným solo kartáčkem, který se používá především k dočištění mezizubních prostorů a plošek zubů.

Dentální hygienista vám také doporučí vhodné klasické i mezizubní kartáčky. Obecně ale platí, jak říkají specialisté z kliniky Dentální hygiena Brno, že bychom k čištění zubů měli používat klasický zubní kartáček s co nejměkčími štětinkami a také s co nejhustšími. Tak si vyčistíte celé plošky zubů.

Nebojte se investovat do svého zdraví

První návštěva u dentálního hygienisty vás přijde na zhruba tisíc až dva tisíce korun. Další návštěvy vás vyjdou už o pár stovek korun levněji. Je to však výdaj, který si jednou za půl roku může dovolit většina z nás. A navíc je dentální hygiena mnohem levnější než následné léčebné úkony spojené s vytrháváním nebo vrtáním zubů či s komplikacemi způsobenými infekcí.

Je důležité věnovat našemu chrupu tu nejlepší péči. S jedním chrupem si jako dospělí musíme vystačit celý život a abychom měli zuby stále zdravé a silné, je nutné pro to něco udělat. A to samozřejmě každý den.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články