Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomeZajímavostiVdáváte se, ale nechcete změnit příjmení? Nejste sama - jak to funguje...

Vdáváte se, ale nechcete změnit příjmení? Nejste sama – jak to funguje ve světě a jak u nás?

Jméno manžela zůstalo jako důsledek historie potvrzení moci muže v rodině.

Proč tedy tolik mladých párů navzdory feministickým hnutím stále dodržuje tradici?

Podle BBC si v dnešní době v USA osvojí příjmení svého manžela, okolo 70% žen. V Británii je to až 90%. Ani feministky neodmítají příjmení svého manžela. V USA až 68% žen do 30 let a ve Velké Británii kolem 60% těchto žen se označuje za feministky.

Za Slovensko přesné údaje nemáme, ale dá se předpokládat, že by ty procenta byly mnohem vyšší.

Tradice stahování příjmení manžela pochází z patriarchálních dějin. Podle Duncana profesora sociologie na univerzitě v Bradfordu ve Velké Británii, se žena po sňatku stala v minulosti majetkem svého manžela. Přebírání příjmení manžela po sňatku za své se týká většiny zemí v Evropě.

Jsou také země jako Španělsko či Island, kde si ženy po uzavření manželství ponechají často své rodné příjmení. Řecko šlo ještě dál, to od roku 1983 vyžaduje, aby si manželky ponechali své původní rodné příjmení během celého života.

Například v Norsku většina žen probere příjmení manžela, avšak až polovina používá souběžně i rodné příjmení. Tento trend zjednodušuje pracovní a rodinný život mnohých Evropanek.

patriarchální tradice
Podle Duncana, u žen zůstala dominantní potřeba používat příjmení manžela, aby potvrdili oficiálně moc manžela. Ženy se těší, že dají celému světu najevo, že patří ke svému manželovi.

U mladých párů bez závazků je to ta nejlepší volba. Jejich děti automaticky dědí společné příjmení.

„Dobrá rodina“
Druhým důvodem přijetí manželova příjmení za vlastní, je dojem „dobré rodiny“, kde jsou vztahy jejích členů na první pohled jasné pro široké okolí. Mít společné příjmení se svým dítětem je jednoduché, bezkonfliktní.

Ve škole, či v čekárně v ambulanci u lékaře budou matku automaticky volat podle příjmení dítěte.

Pokud budete používat jiné příjmení jako dítě, budete muset pořád dokola vysvětlovat důvody rozdílnosti. Díky společnému příjmení dítě nebude muset vysvětlovat kamarádem ve škole, proč se jmenuje jinak než matka.

Chci si nechat rodné příjmení
Problém změny příjmení nastává, pokud se vydává žena už s určitou historií kariéry. Získaný titul a pracovní zkušenosti, mohou změnou příjmení ženu na trhu práce znevýhodňovat.

Žena uznávající tradice, však může používat manželovo příjmení a současně své rodné příjmení jako prostřední.

Průměrný věk nevěst se v současnosti v evropských zemích jako Velká Británie, Itálie a Španělsko na úrovni 28 a v USA až 35 let. Na Slovensku se stejně nejčastěji vydávají ženy kolem třicítky.

Výzkum z Norska a USA naznačuje, že původní rodné příjmení si s větší pravděpodobností zachovají starší, vzdělanější a ekonomicky nezávislé ženy, zatímco mladší ženy s nízkým příjmem jsou více ochotné převzít manželovo příjmení.

Feminismus v konečném důsledku spočívá v tom, že dává ženám svobodnou volbu. To znamená, že ženy by měly mít právo se svobodně rozhodnout, jaké příjmení chtějí používat. Ani do jednoho extrému by je neměl nutit ani partner ani společnost.

Láska a manželské štěstí nezáleží na tom, zda žena přijme manželovo příjmení v souladu s patriarchální normami nebo si ponechá rodné v rozporu s nimi.

I ve vaší rodině možná máte rozumné ženy, které na základě životních zkušeností, trvají na tradičním převzetí manželova příjmení po sňatku. Zkuste vysvětlit babičce, proč jste po svatbě nezměnily příjmení.

Chci mít stejné příjmení jako manžel bez přípony ová
S vývojem rodinných vztahů ve společnosti bude narůstat heterogenitu v přijímání rozhodnutí ohledně změny příjmení. Na Slovensku kromě stahování příjmení po manželovi se ženy setkávají s dalším problémem.

Ženám, které se vydávají za cizince, nebo plánují žít po sňatku v zahraničí může rozdílnost příjmení způsobit mnoho administrativních problémů. O zkrácení příjmení bez přípony ová žádají často i ženy, které si ponechávají své rodné příjmení jako prostřední.

Zájem však roste iu žen slovenské národnosti s typicky slovenský příjmením. Nárok na změnu příjmení bez prechýlenia mají ženy při sňatku automaticky podle § 16 zákona č. 154/1994 CFU o matrikách, pokud jsou ženy jiné než slovenské národnosti, maďarská, či německá.

Pokud je však nevěsta slovenské národnosti a chce užívat příjmení v mužském tvaru, musí uzavřít manželství s koncovkou „ová“ (v souladu § 19 odst. 6 zákona) .Na následně může písemně požádat o zápis příjmení v mužském tvaru av takovém tvaru jí bude vydán i oddací list.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články