Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomeFinanceJak si dobře půjčit?  znaky výhodné půjčky

Jak si dobře půjčit?  znaky výhodné půjčky

Nabídka půjček, především těch nebankovních, je dnes velmi rozmanitá. Jednotlivé úvěry se od sebe mnohdy liší jen v detailech, rozdíly v jejich konečné výhodnosti však mohou být obrovské. Jak se nenechat napálit a zvolit skutečně výhodnou půjčku?

Při výběru bankovní i nebankovní půjčky pomůže web www.navigatoruveru.cz, na kterém lze najít mnoho nezávislých recenzí aktuálně dostupných úvěrových produktů.

Co nejnižší RPSN

Jedním z nejdůležitějších kritérií při výběru půjčky, ať už jde o dlouhodobou půjčku bez doložení příjmu, nebo o mikropůjčku bez registru, je výška RPSN neboli roční procentní sazby nákladů.

Mnoho zájemců o půjčku dělá tu chybu, že se soustředí pouze na výši úrokové sazby. Roční procentní sazba nákladů však o výhodnosti úvěru vypovídá do mnohem větší míry, protože počítá nejen s úrokovou sazbou, nýbrž i s poplatky za poskytnutí úvěru, vedení úvěrového účtu a podobně.

Většinou platí, že čím snazší je půjčku získat, tím vyšší je RPSN. Je tomu tak především u úvěrů, u kterých se nekontroluje bonita. Jejich poskytovatelé prostřednictvím vysoké RPSN vyvažují riziko, že klienti nebudou schopni půjčku řádně splácet.

Ideální je, když je RPSN 0 %. Tento benefit nabízí řada společností novým klientům. Naopak nejméně výhodná RPSN bývá spojena s tzv. prověřenými půjčkami od soukromých osob, které často nebývají ničím jiným než půjčkami na směnku. Ač se půjčky od soukromých osob pyšní přívlastkem „prověřené“, jedná se o nelegální druh úvěru.

Možnost odložení splátek

Dlouhodobé půjčky bez doložení příjmu, express půjčky bez doložení příjmu i další druhy úvěrů je nutné splatit včas, jinak se začnou účtovat vysoké úroky z prodlení. Z tohoto důvodu je při potížích se splácením nutné informovat věřitele a pokusit se domluvit na alternativním řešení.

Vždy je v takovém případě dobré, když poskytovatel úvěru umožňuje odklad splátek. Je sice nutné uhradit poplatek, nicméně sankce za prodlení by vyšly mnohem dráž. Při vybírání půjčky je proto doporučeno zaměřit se i na to, zda daná instituce odložení splátek nabízí.

Předčasné splacení zdarma

Zrovna tak může nastat situace, kdy chce klient svou express půjčku bez doložení příjmu, krátkodobou mikropůjčku nebo jiný typ půjčky splatit dříve, než je dohodnuto v úvěrové smlouvě. Zbavit se dluhů co možná nejrychleji je totiž pohodlné – člověk na svůj závazek nemusí myslet a odkládat peníze na splátku půjčky.

Dříve bývalo předčasné splacení úvěru zpoplatněné, dnes je drtivou většinou společností nabízeno bez poplatku. Při vybírání úvěru se však vyplatí ověřit, zda tomu tak skutečně je, aby později nedošlo k nepříjemnému překvapení.

Orientaci na poli bankovních i nebankovních půjček usnadní běžně dostupné srovnávače úvěrů. Většinou dokážou navrhnout produkt, který bude v souladu s požadavky a možnostmi žadatele. Tím ušetří spoustu času a úsilí, které by bylo nutné vynaložit při vyhledávání parametrů a podmínek jednotlivých půjček na stránkách úvěrových společností.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články