Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomeRady a NávodyJakou kávu zvolit do džezvy?

Jakou kávu zvolit do džezvy?

Káva z džezvy není úplný standardem, na který byste v každé kavárně nebo restauraci narazili. Celosvětově se těší stále větší oblibě, doma je ale v Turecku, kde ji znají již od 15. století. Připravit si ji můžete i sami ve vaší kuchyni. Zachutná vám zejména tehdy, pokud jste milovníkem silné tmavé kávy. Jaká zrna ale do džezvy vybrat, a jak opravdu dobrou kávu připravit? Přečtěte si několik tipů.

Co je to džezva?

Příznivcům pravé turecké kávy není třeba více představovat, ale pro ty, kteří se na její přípravu teprve chystají, je na místě džezvu přiblížit. Jedná se o měděnou, mosaznou nebo nerezovou nádobu s dlouhým držátkem. V ní uvaříte opravdu silnou tureckou kávu, která chutná zkrátka jinak než dalšími způsoby připravená káva. Káva z džezvy je nejspíš nejstarší variantou přípravy kávy, v cizině můžete na tuto nádobu narazit pod názvem cezve nebo ibrik

Jakou kávu do džezvy zvolit?

Nejlepší volbou bude směs arabiky a robusty. Taková směs se používá při tradiční přípravě. Pokud se ale chcete vyvarovat hořkosti, zvolte jen arabiku. Kvalitní kávu, která nejen dobře chutná, ale i pomáhá dobré věci, seženete na webu Mountain-gorilla.cz. Koupí právě těchto zrn podpoříte organizaci Gorilla Doctors, která se zabývá záchranou posledních horských goril přímo v ugandských horských pralesech. 

Jak kávu připravit?

Pokud vyberete ta správná zrna a disponujete džezvou, už vám nic dalšího nebrání v přípravě pravé turecké kávy. Dvě lžičky jemně namleté kávy pak vsypete do džezvy a zalejete vodou do půlky. Kávu zamíchejte a nechte vařit, ve chvíli, kdy se pěna bude dostávat k okraji, džezvu odstavte z tepla. Poté vraťte džezvu zpátky a postup opakujte třikrát. Jednu džezvu tak budete vařit asi 5 minut. Poté hotovou kávu nalijete do malých hrnků. Někdo kávu sladí, jiní do ní přidávají kardamom, někdo nechá cukr zkaramelizovat ještě před přidáním kávy. Její dochucení je tak jen a jen na vás. Kávu si samozřejmě můžete vychutnat i jen tak, tmavou a opravdu výraznou. 

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články