Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomeRady a NávodyMatrace – správným výběrem ke zdravému spánku

Matrace – správným výběrem ke zdravému spánku

Spánkem trávíme velkou část našeho života, je proto důležité, abychom měli přitom pohodlí a zároveň zdravý prostor. Klíčové jsou rozměry matrace, použité materiály a v neposlední řadě také vhodný rošt.

Dostatek prostoru

Jedním z prvních parametrů, kterým byste se při výběru nové postele měli zabývat, jsou rozhodně rozměry. Dostatek místa je pro pohodlí při spánku klíčové. Typické jednolůžko má rozměry 90×200 centimetrů. Od toho se také odvíjí manželská postel, která má standardně rozměry 180×200 centimetrů. Pokud si chcete dopřát více místa, dostupná jsou také jednolůžka s větší šířkou. Naopak pokud vás trápí problémy s nedostatkem místa v ložnici, vhodná velikost matrace pro dva je 160×200 centimetrů.

Stupeň tuhosti

Pokud vybíráte nové lůžko, je třeba zaměřit se také na jeho tuhost. Setkat se můžete s pěti stupni tuhost. Tuhost 1 je vhodná spíše pro děti či pro lidi se zdravotními problémy. Jde o velmi měkké lůžko, které se zcela přizpůsobí vašemu tělu. Ovšem mnohdy neposkytuje dostatečnou oporu tělu v závislosti na tělesné hmotnosti. Tuhost 5 je pro většinu lidí příliš tvrdá, hodí se hlavně pro lidi s vyšší tělesnou hmotností. Skvělou volbou je střední tuhost 3–4, která poskytuje vhodnou oporu těla a nabízí komfort.

Různé materiály

Matrace jsou dostupné v různém provedení, využívány jsou rozmanité materiály. Velmi oblíbená je pěna – setkat se můžete s běžným molitanem, ovšem i studenou či paměťovou pěnou. Molitan je měkký, hodí se proto spíše pro příležitostné přespání. Další variantou je pak latexové lůžko, které je velmi měkké a pružné. Setkat se můžete také s pružinami či taštičkami, které jsou také oblíbené.

Při zařizování nové postele je třeba zaměřit se na různé parametry. Trpělivým výběrem získáte to nejlepší pro své potřeby, abyste se ráno budili odpočatí.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články