Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomePro ženySedm tipů, co dělat po hádce a co říct partnerovi

Sedm tipů, co dělat po hádce a co říct partnerovi

Doporučení cílí k nápravě.

Je to tu opět. Konflikt, atmosféra houstne, přechází do hádky. Výčitky, křik, možná slzy a hněv. Po nějakém čase je konec, nálada je na bodu mrazu. Ale co potom? Jaké budou dozvuky a co si z hádky mohou oba partneři vzít?

Způsob, jakým lidé zvládají konflikty, hovoří jasnou řečí o zdravém nebo nezdravém nastavení jejich vztahů. Hádky dokáží být bolestivé a to zejména tehdy, když zůstanou nevyřešené nebo následně nedojde k žádné nápravě. Přestože se jim nevyhne zřejmě žádný pár, dá se z nich vytěžit i něco pozitivního – v závislosti na tom, jak a kdy k zmíněné nápravě dojde.

„Jedním z předpokladů, že se vztah rozpadne, je neschopnost páru zvládnout konflikty zdravým způsobem a pohnout se vpřed, aniž znali zdroj své hádky,“ konstatují odborníci z The Gottman Institute, za kterým stojí manželský pár klinických psychologů a výzkumníků John a Julie Gottmanovci.

To, jak se chováte po hádce, může být pro váš vztah stejně klíčové, jako všechna slova, které vyhrkla během ní. Nabízíme několik tipů a odborných pohledů, jako hádku završit v pozitivním duchu, který váš vztah posune.

  1. Ignorace a chlad ničemu nepomohou

Je v pořádku, pokud potřebujete po vážnější hádce určitý čas pro sebe, abyste si uvnitř vyhodnotili, co se stalo a jak s tím naložit. Je však důležité o tom partnerovi říct.

„Jednou z největších chyb, které lidé po hádce dělají, je tichá domácnost,“ vysvětluje psychoterapeutka Rachel A. Sussmanová.

Znamená to, že odmítáte komunikovat, jste k sobě chladní a ignorujete se, což může připadat jako trestání jeden druhého. O tom, že potřebujete čas na zvládnutí svých pocitů, tedy mluvte na rovinu, například: „Nevím se s tím emocionální vyrovnat tak rychle jako ty, dej mi tedy pár hodin a určitě budu v pořádku. Pokud ne, můžeme se o tom dál promluvit. „

  1. Pochopte gro svého konfliktu

Existence samotného konfliktu není problém, páry jim však potřebují porozumět. Gottman při snaze pohnout se po hádce vpřed, doporučuje položit si několik zásadních otázek.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články