Čtvrtek, 1 prosince, 2022
aktualne
HomePro ženyToxická pozitivita? Když se to s ní přehání, následky nemusí být příjemné

Toxická pozitivita? Když se to s ní přehání, následky nemusí být příjemné

I pozitivní smýšlení může být toxické.

Vyplácí se. Klidně truchlí dále. Ano, je to fakt špatné. Jen málokdo vám řekne tyto fráze, když v životě prožíváte těžké chvíle.

V dobré víře povzbudit vás si spíše od okolí vyslechnete věty jako – Neboj se, to bude dobré. Mysli pozitivně, mohlo by to být ještě horší! Nepřeháněj to s tím negativním přístupem. Vše se děje z nějakého důvodu!

Takový typ reakcí od jiných lidí či dokonce v rámci vašich vnitřních monologů může mít opačný účinek. Zejména, když se při nich očekává, že se v životě budete soustřeďovat jen na pozitivní věci a emoce.

I pozitivita může být „negativní“, když je přehnaná, a tedy neúčinná.

„Jako všechno, co se děje v přehnané míře, když pozitivitu používáme na to, abychom zakryli nebo umlčeli lidskou zkušenost, stává se toxickou. Tím, že nepřipustíme existenci určitých pocitů, spadneme do stavu popírání a potištěných emocí,“ vysvětlují ve video epizodě The Psychology Group klinická psycholožka Jamie Longová a terapeutka Samara Quinterová.

Stres, hanba a izolace jako důsledky

Toxická pozitivita se u lidí projevuje jako přesvědčení, že když budou ignorovat negativní a těžké emoce a když do popředí postaví vše příjemné, budou šťastnější.

„Problémem je, že toxická pozitivita přehnaně zjednodušuje lidský mozek a způsob, jakým zpracováváme emoce. Ve skutečnosti může mít na naše mentální zdraví škodlivé účinky,“ říká Heather Monroeová, psychoterapeutka a klinická sociální pracovnice z Newport Institute.

Slepý optimismus a potlačování negativních pocitů jejich totiž neodežene, v některých případech spíše naopak – ještě jejich zesílí.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články