Čtvrtek, 18 dubna, 2024
aktualne
HomePro ženyZměnu pocítila téměř každá. Pandemie zhoršila život žen

Změnu pocítila téměř každá. Pandemie zhoršila život žen

Třetí nejhorší uplatnění žen na trhu práce v Evropské unii a téměř pětinový rozdíl mezi mzdami mužů a žen.

Tato data provázely Slovensko v minulých letech, ale zdá se, že rozdíly mezi ohodnocením mužů a žen se budou ještě prohlubovat. Špatnou zprávou je, že situace se nezhoršuje pouze v oblasti financí.

O zhoršující se situaci žen a dívek během pandemie se mluví už dlouhé měsíce. Viditelné jsou ztráty finančních i osobních jistot, narůstající domácí násilí.

Přestože Evropská unie přijímá řadu opatření, která by mohla situaci zvrátit, reálný život žen a dívek se v důsledku celosvětové pandemie ještě zhoršil. Důsledky jsou patrné i na Slovensku.

Polovina žen již sáhla na úspory

Rozdíly mezi muži a ženami jsou na Slovensku jedněmi z největších v rámci zemí Evropské unie.

Podle údajů Eurostatu představoval v roce 2019, ze kterého údaje jsou nejaktuálnější, rozdíl mezi hodinovými výdělky mužů a žen přes 18 procent.

Největší rozdíly jsou mezi muži a ženami s nejvyšší dosaženým středoškolským vzděláním.

Mužů je v této kategorii zaměstnaných o téměř 13 procent více než žen, přičemž jejich plat je vyšší o více než pětinu. V unii máme zároveň třetí nejhorší uplatnění žen na trhu práce.

Rozdíly v příjmech evidují i ​​komerční banky. Například z dat Poštovní banky vyplývá, že rozdíl mezi tím, co dostává na účet Slovenka oproti svému mužskému protějšku, je více než 200 eur.

Je velmi pravděpodobné, že nová data ukáží situaci ještě v horším světle. Pandemie totiž zasáhla zejména početně výraznou skupinu žen, které pracují v gastronomických provozech, službách a těch odvětvích hospodářství, tedy v propouštěním nejvíce ohroženém sektoru.

Pracovní nejistota do velké míry ovlivňuje i jejich finanční situaci, která je ve srovnání s muži horší. Každá druhá žena musela sáhnout na svou finanční rezervu.

„V aktuální situaci pociťují ženy komplikace nejen v pracovní, ale i ve finanční oblasti. Celkově hodnotí svou ekonomickou situaci jako horší téměř 6 z 10 žen, „uvádí PR manažerka 365.bank Linda Valko Gáliková.

Změnu pocítila každá matka

Slovenky však v době pandemie nestrádal jen finančně, neúměrný tlak se vyvíjí i na jejich duševní zátěž.

Ženy jsou ve větší míře ty, na kterých ramenou leží péči o děti a domácnost.

Na Slovensku se podle údajů Eurostatu podílí na péči o děti jen 55 procent mužů a s domácími pracemi pomáhá pouze 16 procent z nich. Nejde přitom o evropskou normu. Například ve Švédsku se o děti plnohodnotně pečuje až 90 procent mužů a ve Slovinsku je to 82 procent.

V aktuální pandemické situaci museli Slovenky převzít hned několik rolí a vedle vlastní práci se věnovat i vzdělávání dětí a chodu domácnosti.

Podle výsledků průzkumu agentury 2muse pro 365.bank se přitom kvůli péči o děti a domácnost nestíhají své práci věnovat čtyři z deseti žen. Koníčky a zájmy museli jít bokem přibližně pro každou druhou ženu a téměř 60 procent matek.

Ve více než třetině případů je výsledkem této situace vyčerpanost, zvýšená nervozita a konflikty. Každá osmá žena se dokonce ve svém okolí setkala se zvýšeným domácím násilím.

Žádná vhodná politika nepřichází

Zhoršující se situace žen je podle organizace Amnesty International Slovensko patrná iv systematickém porušování práv žen.

Slovensko podle lidskoprávní organizace dosud nepřijalo nezbytné politiky a služby, které by zmírnily důsledky epidemie sexuálního a domácího násilí.

Naopak ženy a dívky na Slovensku čelí systematickým pokusem upřít jim právo na přístup ke zdravotní péči v oblasti reprodukčního zdraví, upozorňuje Amnesty International Slovensko.

Charakter lidského organizace upozorňuje zejména na opakované snahy o zpřísnění interrupční legislativy. Od 1. března platí vyhláška ministerstva zdravotnictví, podle níž interrupce na žádost ženy již nebude hrazena z veřejného zdravotního pojištění ani pro ženy nad 40 let.

Ministr Marek Krajčí vyhlášku obhajuje jako odstranění diskriminace na základě věku. Amnesty International nesouhlasí:

„Přístup k bezpečné, legální a včasné interupce je lidským právem, a proto by interrupce vždy měla být hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Ministrova argumentace je cynická, protože vyhláškou ještě více rozšířil skupinu žen, jejichž reprodukční práva jsou porušována.

RELATED ARTICLES
- Reklama -SEO článek

Nejnovější články